Два од два за Македонија во Алжир, декласирана Буркина Фасо во второто коло

Младите македонски ракометари ја запишаа втората победа во вториот натпревар на Светското младинско првненство за играчи до 21 година што се одржува во Алжир. Супериорно и без поголеми проблеми избраниците на селекторот Илија Темелковски триумфираа против дебитантот на СП, репрезентацијата на Буркина Фасо со 20-48.

За разлика од првиот дуел со Русија кој практично беше решен во последните минути, против Буркина Фасо работите очекувано одеа многу полесно. Со седум гола во серија, Македонија се одлепи на 7-1 уште по првите десет минути од натпреварот. До 20 минута „црвено-жолтите“ примија само два гола и стигнаа до двоцифрена предност поведувајќи со 20-2. Сигурната позитива и инфериорноста на противникот му остави простор на селекторот Илија Темелковски да им даде шанса и на играчите од клупата која тие добро ја искористија и Македонија на одмор по првите 30 минути замина со предност од 23-8.

Високата предност донесе мала опуштеност кај македонскиот состав на стартот од второто полувреме кога ракометарите на Буркина Фасо успеаја да постигнат пет гола во првите десет минути и намалија на 26-12. Сепак „црвено-жолтите“ брзо фатија ритам и рутински ја зголемуваа предност. На средината од второто полувреме стигнаа на +20 со погодокот на Мице Шилегов за 35-15. До крајот на натпреварот само рутински ја зголемуваа предноста и ја запишаа втората победа на мундијалот во Алжир со убедливи 28 гола разлика. Најефикасен во македонската репрезентација беше Димитар Димитриоски со осум гола, по шест погодоци постигнаа Палевски, Петровски, Џонов и Лазаревски.

Македонија и Шпанија имаат максимален учинок и се на првите две места во групата со по четири бода. Во третиот натпревар, утре со почеток во 19 часот, Македонија игра против селекцијата на Тунис, а потоа следуваат последните два натпревари од групната фаза со Шпанија и со Бразил. Пласман во осминафиналето обезбедуваат првите четири репрезентации од групата.