| четврток, 6 декември 2018 |

Дознајте повеќе за сексуалноста од својот хороскопски знак

Дали знаете дека хороскопскиот знак ја открива вашата сексуалност? Еве што велат ѕвездите за сексуалната природа за секој од знаците на Зодијакот…

Овен

За вас сексот е важна работа во животот. Сакате директен секс и многу сте страсни. Во сексот понекогаш ви е тешко да се воздржите, па можете да станете и насилни. Ако на вашиот партнер тоа му одговара, покрај вас ќе доживее невидено сексуално задоволство. Вие во сексот сте спонтани и не сакате ограничувања. Вашиот партнер може да биде потполно отворен кон вас и до крај да ви ги открива неговите мали тајни. Во текот на сексот вие сте најгласни помеѓу сите останати хороскопски знаци.

Вашите ерогени зони се лицето и главата. Обожавате вашиот партнер да ви ги грицка ушите и во состојба сте да доживеете оргазам во текот на добрата љубовна предигра. Во состојба сте да ја одвоите љубовта од сексот, но од партнерот задолжително очекувате да ви се посвети со душа и тело. За вас љубовната предигра претставува губење време, па најчесто веднаш преминувате на главното.

Бик

За вас сексот е инстинктивна работа, па кон него и еротиката се однесувате нагонски и сосема природно. На сексот гледате како потреба во која уживате, баш како во храната или пијалакот. Затоа сте склони да претерувате, па дури и кога вашиот партнер е исцрпен, вие сакате уште. Сензуалноста е вашето силно оружје во освојувањето на партнерот за секс, бидејќи тој чувствува дека сте му посветени и дека уживате во неговиот допир. Физичкиот изглед на вашиот партнер ви значи многу, но и неговото однесување во текот на водењето љубов.

Барате, но и давате многу бакнежи и прегратки. Телото на вашиот партнер и неговата сензуалност најдобро ја чувствувате преку усните. Уживате во облините и во вкусот на телото. Милувањата и масажата знаат многу да ве возбудат. Во сексот сте бавни, а предиграта ви значи скоро исто како и самиот чин. Не доаѓате брзо до оргазам, но тој е толку силен што одредено време по доживувањето не сте во состојба да ја продолжите љубовната игра. Сексот исклучиво за физичко задоволство не ви значи ништо. Групниот секс ве остава рамнодушни, иако сакате да испробате баш сè.

Близнаци

Разновидноста и бујната фантазија се нивната најдобра карактеристика, особено кога сексот е во прашање. Вашата љубопитност ве тера да експериментирате и да испробувате разни пози. Тоа е единствениот начин да не ви досади вашиот партнер и да не го изгубите интересот за секс. Бидејќи сте еден од најинтелектуалните знаци, на сексот му приоѓате според таа основа.

Порнографијата не ви е непозната и може да ви делува доста стимулативно. Барате различни начини да го задоволите вашето сексуално его. Скоро редовно имате и по неколку сексуални партнери. Дури и кога сте со личноста која исклучително ја сакате. Перверзиите за вас се нормални и составни делови на сексот и тука нема ништо необично. Важно е вие добро да се забавувате.

Рак

Вашиот пристап кон сексот е доста романтичен. Емотивната врска мора да биде составен дел од сексот, бидејќи во спротивност нема да бидете заинтересирани. Сепак, тоа не значи дека сексот во вашиот живот е реткост. Не сте промискуитетни, туку моногами. Сакате да имате постојан партнер и постојано се плашите да не го изгубите. Внимателни сте во љубовниот чин и нема да направите ништо за кое не сте сигурни дека му одговара и на вашиот партнер.

Милувањето и предиграта траат долго, а честопати сте задоволни само со тоа и не е неопходно да доживеете оргазам. Вашиот оргазам не е силен и краток, туку прикриен, тивок и долготраен. Меѓутоа, доколку тоа го возбудува партнерот, вие ќе глумите спонтани и силни оргазми. Од друга страна пак, нема да поднесете критика или исмејување. Тогаш знаете да бидете лоши и одмаздољубиви. Поради стравот да бидете одбиени, ретко прво преземате иницијатива.

Лав

Лавовите најмногу уживаат во сексот со личности за кои се сигурни дека ги обожаваат. Вие како Лав имате вродена потреба за останатите да ви се восхитуваат и во сексот правите сè со цел да предизвикате восхит кај партнерот со вашите сексуални потенцијали и вештини. Кога тој/таа ви ласка и ви се восхитува, лесно ќе го достигнете врвот на сексуалното задоволство. Вашите очекувања во сексот се големи, но подготвени сте на она што ќе го добиете да возвратите со уште поголема мера. Изгледот ви е важен, па најчесто се одлучувате за партнери кои се атрактивни и кои го привлекуваат вниманието на околината.

Сакате огледала во спалната соба, но и видео камера. Сексот го доживувате како претстава, по чие завршување очекувате громогласен аплауз.

Девица

Вие и во сексот барате совршенство. Поради тоа постојано имате чувство дека не сте доволно добри, па потребно е партнерот да ве увери дека сè е во најдобар ред, бидејќи вие самите себеси сте си најстрог критичар. Кон партнерот исто така сте доста критични, па не е ниту малку лесно да ве задоволи, но затоа пак сте великодушни и непрекинато му давате шанси да успее во тоа. Од перверзија предвид доаѓа само малку мазохизам, а на жените во овој знак не им се непознати ниту хомосексуалните искуства. Во сексот преферираат дискретност и не сакаат многу експериментирања и изненадувања. Се обидуваат да го задоволат партнерот, бидејќи само тогаш може да се помират со својата потреба да бидат совршени. Иницијативата за сексуален однос најчесто ја презема вашиот партнер. Во креветот сте подобар следбеник отколку водач. Несмасни сте во искажувањето на вашите чувства, но тие секогаш се подлабоки од она што го искажувате. Од друга страна пак, премногу сте реалистични за да ве импресионира нечие ласкање.

Терезија

На Терезиите сексот им е средство за добивање љубов и разбирање. Многу сте романтични и повеќе сте заљубени во љубовта, отколку во својот партнер. Посакувате тој/таа да ве обожава и да ви ласка, дури и кога знаете дека тоа е само начин за да ве одведе во кревет. За вас сексот е дел од вечерта и значајна игра која се нарекува флерт и освојување. Поради тоа партнерот нема приоритет во вашите односи со другите личности, особено ако рутинскиот секс ве депримира и неповолно влијае на вашите емоции кон него/неа.

Честопати сте спремни на промискуитетно однесување, без особена причина. Исто така, избегнувате да ги повредите другите, па и тоа може да биде причина за слабата самоконтрола кога станува збор за сексуалните желби на другите личности. Во текот на сексот барате дисциплина, поточно максимално се прилагодувате на желбите на вашиот партнер. Дури водите повеќе сметка за него/неа отколку за задоволувањето на сопствените сексуални желби.

Скорпија

Вие претерувате со сексот и во сексот. Вие сте личност со доста силни сексуални можности. Целата ваша појава извикува секс, но вие сте во состојба да одржувате самоконтрола со што повеќе го привлекувате спротивниот пол. Вашата желба за уживање во сексот е доста силна. Поради неа сте во состојба да достигнете големи висини, но и да паднете во бездна. Вие го сфаќате сексот многу сериозно (како и сите останати работи) и затоа не сте заинтересирани за еднократен секс и минливи врски. Редовниот секс е задолжителен.

Во текот на сексот потполно ја преземате контролата. Она што се случува во креветот не се случува само на физички, туку и на ментален план. Вие сте доста сексуално издржливи и сте во состојба целосно, физички и психички, да го исцрпите вашиот партнер. Честопати на него или неа оставате знаци од вашата неконтролирана страст. Тоа не го правите свесно, туку толку многу се занесувате во сексуалната игра што не сте во состојба да го контролирате вишокот енергија.

Стрелец

За вас сексот, пред сè, е забава. Понекогаш тие возбудувања се поважни и од самиот сексуален чин. Во сето тоа сте опуштени и безгрижни. Самиот секс е спонтан и вие знаете да уживате во него. Многу сте издржливи и тоа го барате и од вашиот партнер. Со еден збор, за вас сексот е нормално продолжување на дружењето со личноста за која се грижите. Бидејќи на сексот гледате како на нешто забавно и не го сфаќате сериозно како другите луѓе, понекогаш сте склони и на промискуитетно однесување.

Сепак, пред и во текот на самиот сексуален однос, сакате да се договарате со партнерот што ќе правите за возбудувањето и уживањето да го достигнат својот максимум. Важно ви е да знаете дека и вашиот партнер е задоволен од сексот, па затоа сте подготвени да испробате различни пози за сексот постојано да биде подобар и повозбудлив. Сексуалниот однос за вас е авантура и честопати сакате да водите љубов во необични околности, во природа, на некои непознати места…

Јарец

За вашата сексуалност постои најголема заблуда. Јарецот често се смета за еден од најмалку сексуалните знаци. Причината за таквото мислење лежи во фактот дека вие сте внимателна личност и во ништо не избрзувате, па дури ниту во сексот. На вас многу ви е важно најпрво добро да го запознаете партнерот пред да станете интимни. Кога ќе се случи тоа, вие лесно станувате сексуално незаситена личност. Штом започне сексуалната игра, вие сте доста директни и немате кочници. Инсистирате на потполно задоволство и помалку сте себични. Најмногу сакате едноставен секс, но не ви се непознати ниту необичните желби. Тука пред сè треба да се наведат садизмот и хомосексуалноста.

Исто така, имате контрола над вашиот целокупен сексуален живот и во него нема изненадувања и непредвидливи работи. И во сексот ги разгледувате односите на подолг рок и пополека партнерот го подготвувате и воведувате на терен на кој вас најдобро ви одговара.

Водолија

Вие сте неконвенционални и непредвидливи во сексот. Ви недостасува чувството за вистинска мера на работите, па не успевате да одредите кога е вистинскиот момент да запрете. Сепак, пред сè вие сте пријателска појава и не сте посесивни во својата сексуалност. Предиграта не ви е неопходна и повеќе сакате веднаш да преминете на конкретната работа.

За вас се прифатливи нестандардните сексуални однесувања, но не и оние кои вклучуваат насилство. Вашата хумана природа не ви допушта поради вашето задоволство да му нанесувате какви било физички или психички повреди на партнерот. Не ви е непознат групниот секс, а уживате и во војаерство. Исто така, обожавате секс на необични места.

Риби

Ако сте родени во подзнакот Риби, тогаш вие во сексот сте токму такви какви што ве направил вашиот партнер. Со вашиот целокупен живот, а особено со сексот, управуваат емоциите. Преполни сте со емоции и постојано барате прилика за да ги искажете. Во сексот фантазирате, чувствувате и жеднеете за возбуда и сензуалност. Затоа на вас најмногу ви одговараат партнери кои се исклучително слободни во сексот.

Во состојба сте да го следите вашиот партнер, па дури ќе се обидете и вашата издржливост да ја усогласите со неговата. Вашата основна цел е партнерот да биде задоволен и подготвени сте да глумите за да го постигнете тоа, секако, доколку е потребно. Поради вашата преголема чувствителност и мирољубивост, верноста не ви е најсилна страна. Релативно доцна сексуално созревате, но успевате да го надополните пропуштеното. Вие сте личност на која сексот ѝ помага да се чувствува подобро.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top