| четврток, 6 декември 2018 |

Интервјуа

Култура Интервјуа

Виолета Џолева, режисерка: Со првиот мјузикл за деца сакам да им се заблагодарам на маестро Џамбазов и на Оливера Николова

В недела, во Театарот за деца и младинци (ТДМ) премиерно ќе биде прикажан првиот македонски мјузикл за деца „Земја...

Култура Интервјуа

Марија Павловска, ликовна уметница: Поканета сум од кураторите на Европскиот Културен Центар со соло проект за време на Венециското биенале

Ликовната уметница Марија Павловска веќе години наназад успешно чекори по патеката на успешните уметници во...

Интервјуа

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ ќе биде главен двигател на промените кои следат, заедно со народот ќе се избориме за крај на ужасот приреден од оваа влада

Во кусо интервју со поптретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски разговаравме за актуелните случувања, за...

Култура Интервјуа

Небојша Јовановиќ, директор на МФФ „Киненова“: Нема поубава работа од тоа да си го одржите личниот, но и колективниот интегритет на високо ниво

Третиот Меѓународен фестивал на дебитантски филм „Киненова“ се одржа од 5 до 10 октомври. Неофицијално почна со  проекција...

Top