| четврток, 6 декември 2018 |

По цели две децении Ангеловски го сруши рекордот на Маленко на 50 метри слободно

angelovski

По две децени конечно падна државниот рекорд на Александар Маленко на 50 метри слободно.

На Светското првенство во пливање во 25-метарски базени во Канада, 19-годишниот Љупчо Ангеловски во квалификациите на трката на 50 метри слободно постави време 23:43 секунди и за 11 стотинки го собори рекородот на Маленко (23:54 секунди).

Само неколку минути подоцна овој рекорд го собори и Марко Блажевски кој во својата квалификациска група исплива резултат 23:07 секунди.

Радува одличната форма на нашите пливачи, посебно напредокот на Блажевски кој уште неколку пати ќе плива на Светскиот шампионат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top