| четврток, 6 декември 2018 |

Северина се омажи во вилата на Љубе Бошкоски (ФОТО)

seev-6

Откако во петокот малку по пладне склопија брак во жупната црква на Бале, Хрватска, Северина Вучковиќ и Игор Којиќ имаат полни раце работа зашто пред новопечените младенци се интензивни работни денови.

Сплиќанката со еднаков интензитет оди на настапи по регионот, а придржувајќи се на заедничкиот договор, репилеи на најблиските пријатели да им премолчат и да се венчаат во тајност на Истра. Граѓански брак, за да биде мистеријата поголема, склопиле непосредно пред заминувањето во Бале. И тоа во Пула, во старото јадро во кое се наоѓа градското собрание.

seve-1

Завиено во тајнаКако што дознава „Јутарњи лист“, ниту матичарите тоа претпладне не знаеле кој ќе застане пред нив и ќе го каже судбоносното „да.“ Резервирале термин, но не се пријавиле под вистинските имиња. Двојката решила нивниот ден да остане само нивни и завиен во мистерија, без медиумска помпа.

Но, познавачите на социјалните мрежи сега препознваат дека зад организацијата на целиот настан стои менаџерот и пријател на Северина, Едвин Софтиќ, кој со недели претходно на својот „Фејсбук“ објавувал фотографии од вилата „Лав“ во Бале, сопственост на поранешниот министер за внатрешни работи и хашки осуденик Љубе Бошкоски.

seve-2

Додека тој ја одлежува казната затвор за а помагање во случајот „Ровер“, семејниот бизнис го води неговата сопруга Виолета, а се дознава и дека таа вечер за младенците и за нивното блиско семејство цела ноќ се служеле македонски специјалитети. Имало триесетина сватови.

Семејството Коиќ, Кеба и неговата сопруга Оља, во Истра пристигнале во друштво на кумот Борис Ѓикановиќ, најдобриот другар на Игор. Од страната на Северина од Сплит птистигнале мајка ѝ Ана, двете постари сестри Зденка и Мара и нивните деца, а пејачката за старосватица ја избра Андреа Чермак.

seve-3

Иако големата журка е закажана за 22 ноември во белградски хотел, каде што младенците ќе пречекаат околу 500 пријатели и роднини, и во Бале било весело, за што била задолжена групата „Паганини“, кои, исто така, сè додека не пристигнале не знаеле кому ќе му свират. Интимната веселба траела до утрото.

seve-5

seve-7

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top