| четврток, 6 декември 2018 |

Тужбата од граѓаните за аерозагадувањето не го загрижува Дураку оти тој не се занимава со граѓаните (ВИДЕО)

Министерот за животна средина не го допираат критиките на граѓаните дека 1.5 милион евра се премалку пари за борба против загадувањето.

По неколку недели загадување во црвено, надлежниот министер  застана пред камерата на Сител. Вели, трошиме толку колку што имаме, а за сите прашања не упати кај работната група.

На стартот од грејната сеозна кога температурите се уште не се толку ниски, загадувањето редовно ги надминува максимално дозволените прагови. Граѓаните организираат протести, најавуваат тужби, бараат помош од надлежните. Министерот вели , тоа не било негова работа.

И додека граѓаните чекаат ефикасни и брзи мерки за почист воздух оваа зима, надлежните се уште се консултираат со експертите и работат на анализи.

Извор Сител.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top