| четврток, 6 декември 2018 |

Скопје повторно загадено: Граѓаните гневни на неисполнетото ветување на Шилегов

И по една година власт на скопскиот градоначалник Петре Шилегов очигледно нема ништо од справувањата со загадувањето во Скопје, а граѓаните се се повеќе револтирани од овој проблем кој допрва следува.

Овие денови Скопје повторно е загадено иако грејната сезона се уште не е целосно започната.

Во моментов Скопје е загадено, а тоа го покажуваат мерните станици за квалитетот на воздухот.

Најзагадено е кај ректоратот каде ПМ 10 честичките се на високи 195 микрограми на метар кубен, потоа следуваа скопско Миладиновци каде загадениот воздух изнесува 158 микрограми на метар кубен ПМ 10 честички, па потоа следува Бутел со 102 микрограми на кубен ПМ 10 честички.

Освен во Скопје загаден воздух има и во Куманово и Битола.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top