| четврток, 6 декември 2018 |

Пандев и Барди – херои на денот (ВИДЕО)

Ефикасен понеделник за македонските фудбалски интернационалци. Горан Пандев и Енис Барди беа стрелци за победа на Џенова и на Леванте (3:1) во завршните мечеви во Серија А и Примера.

Пандев го почна мечот од клупата. Влезе во игра во 81 минута и десетина минути подоцна успеа да се впише во листата на стрелци и тоа со ремек дело реализација. По асистенција на Данко Лазовиќ Пандев го лобуваше Николас за конечни 3:1 и значајни три бода на џеновјаните во борбата за опстанок.

Енис Барди, пак, беше централна фигура во гостинскиот триумф на Леванте против Атлетик Билбао со 3:1. Македонскиот репрезентативец постигна два гола на „Сан Мамеш“ во меч во кој тимот од предградието на Валенсија направи голем исчекор за зачувување на статусот во Примера и за наредната натпреварувачка сезона. Првиот го прослави во 42 минута, а 120 секунди подоцна и вториот со што го трасираше патот до осма победа на неговата екипа во тековното издание на шпанскиот фудбалски шампионат. Барди се најде во почетнкиот состав на Пако Лопез и одигра 71 минута во Баскија.

Македонскиот Меси е роден: Два гола за две минути – тоа го може само Барди (ВИДЕО)