| четврток, 6 декември 2018 |

Познатиот руски режисер Кирил Сребреников во домашен притвор

Познатиот руски, театарски и филмски режисер Кирил Серебреников е во домашен притвор откако беше обвинет дека проневерил 68 милиони рубљи (околу 1,1 милион долари).

Тој важи за еден од најдобрите современи режисери во Русија, а беше уапсен минатата недела. Апсењето предизвика страв во уметничките кругови од враќање на „Сталиновото време“ и репресии врз културата и културните работници.

Режисерот ги отфрли обвиненијата како апсурдни и невозможни односно дека се работи за фабрикувано дело.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top