| четврток, 6 декември 2018 |

Јапонската принцеза се откажа од титулата за да се омажи со колегата

Принцезата Мако ќе ја изгуби титулата ако се омажи за колегата Кеи

Принцезата Мако ќе ја изгуби титулата ако се омажи за колегата Кеи Комору

Најстарата внука на јапонскиот цар Акихита (83), принцезата Мако (25), наскоро ќе се сврши и ќе се омажи за поранешен колега од токискиот Меѓународрн христијански универзитет. Со свршувачката таа ќе стане обичен граѓанин со оглед на тоа дека во согласност со строгите правила ќе мора да се откаже од титулата. Во Јапонија жените немаат право да го наследат тронот и по мажењето немаат право на титула.

Јапонскиот цар Акахито, кој се подготввуа да абдицира

Јапонскиот цар Акахито, кој се подготввуа да абдицира

Утре се одлучува по барањето на царот Акихита да абдицира, што е првпат во последните два века владетел на Јапонија да донесе таква одлука. Со мажачката за Кеи Комору (25), „љубител на океаните и скитањето, кој во слободно време свири виолина и сака да готви“ Мако се откажува од титулата без обѕир што е внука на Акихита.

Кеи

Кеи Комору стажира во адвокатска канцеларија

8537844-3x2-700x467

Јапонците со радост го прифаќаат бракот меѓу принцезата Мако и Кеи

Кеи и принцезата се запознале пред пет години во еден ресторан во Токио, каде што работел како промотор на јапонскиот туризам. На Меѓународниот универзитет Мако дипломирала уметност и култура, а Кеи студира право.

8537906-3x2-700x467

Принцезите Мако и Како

Принцезата извесно време била на студиска размена во Единбург и Личестер, а е вработена како истражувач во Музејот на Токискиот универзитет и ги завршува докроските студии. Родителите на Мако го одобруваат нејзниот брак.

PHOTO: Japan's young Prince Hisahito, is accompanied by his parents and sisters at a celebration of his growth from infancy to childhood. (AP: Issei Kato)

Најмладиот јапонски принц Хисахито во друштво на родителите и сестрите на прославата на неговото растење од дете во момче

Царскиот дворец во Токио

Царскиот дворец во Токио

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top