| четврток, 6 декември 2018 |

За покој на душата: Ова не смеете да го правите кога ќе ви умре близок

По смртта на блиска личност непрестано чувстуваме тага, особено кога сме сами. Ништо не ни поаѓа од рака. Што да направиме за да излеземе од таа состојба објаснува архимандритот Амвросије Јурасов, основач на женскиот манастир во Иваново.

-Знам многу вакви случаи, сум ги слушал во исповедите. Некои луѓе толку ги совладува тагата што почнува да им се јавува ѓаволот во форма на некој од умрените.

Тој смета дека за човек кој верува нема тага. Тој не може да биде сам и нема време за тага. Треба да го прочита Евангелието, Псалтирот, има многу работа, но кога човек не работи и не се моли, го совладува демото на тагата и почнува во него да ја шири таа страст .

Архимандритот вели дека треба да се оди во црква и да се исповеда, а молитвите треба да бидат за себе, за мртвиот и за сите други сродници.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top