| четврток, 6 декември 2018 |

Загадениот воздух вечерва ги помина сите граници на дозволеното

Концентрација на ПМ10 честички во воздухот измерени до 20 часот растат енормно, ги поминаа сите граници на дозволеното.

Мерната станица кај Ректорат покажува дека загадувањето е 331mg/m3, Битола 275 mg/m3. Во Куманово неверојатни 271 mg/m3 и тоа само до 19 часот. Карпош 264 mg/m3, Тетово 236 mg/m3 со ова темпо до вечерва може да достигне и до 600 mg/m3.

Поради оваа загаденост, и не преземање на соодветни мерки граѓаните на Република Македонија се изложени на се повеќе респираторни и кардио заболувања.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top