| четврток, 6 декември 2018 |

Ужасно е да се носи облека на човек кого го убивме пред 20 минути-oвој детал доведе до разоткривање на бруталното убиство на Кашоги

Турскиот сајт Хабертурк го објави првиот цитат од аудио-снимката направена последните во минути од животот на саудискиот новинар Џамал Кашоги кој минатиотт месец е убиен во саудискиот конзулат во Истанбул.

Звуците од претепувањето и мачењето се следени со тишина која трае час и 15 минути. Потоа се слуша глас кој се жали на големината на чевлите.

„Ужасно е да се носи облека на човек кого го убивме пред 20 минути“, се слуша наводно гласот на инженерот Мустафа ал- Мадани, кој во тој момент се подготвува да излезе надвор како двојник на Кашоги.

Тој се шегува дека чевлите на Кашоги се премали, па колегите му дозволуваат да ги носи своите патики, што во голема мера придонесе да го откријат властите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top