| четврток, 6 декември 2018 |

Македонците ќе имаат најкраток работен век во Европа

Европскиот завод за статистика го анализираше очекуваниот животен век за Европејците и понуди интересна прогноза.

Тие испитувале колку во иднина ќе работи лицето кое во 2017 година наполнило 15 години во својот живот.

Просекот за земјите на Европската унија изнесува 35,9 години, што е за три години повеќе од прогнозата од 2000 година.

Мажите ќе работат просечно 4,9 години подолго од жените – мажите просечно 38,3 години, а жените 33,4 години.

Меѓу членовите на Европската унија најдолго на работа ќе поминат Швеѓаните, речиси 42 години (41,7). Италијанците ќе работат барем во ЕУ – 31,6 години.

Исланд и Турција, земјите кои не се во Европската Унија се сè уште рекордери. „Професионалниот“ век на Исланд е 47 години, додека во Турција е најкраток и ќе трае 29 години.

Во земјите од опкружувањето, очекуваниот работен век е малку пократок од просекот на ЕУ. Македонците ќе работат во просек 31,2 години, Црногорците 31,4 години и Хрватите 32,5 години.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top