| четврток, 6 декември 2018 |

Да се избегнува движење кај Градски парк, Водно и Гази Баба – апелира Град Скопје

Откако УХМР најави невреме во текот на денешниот ден, Град Скопје апелираше на вминателност и избегнување на одредени места на жителите на овој град.

„Апел до граѓаните поради најавеното невреме

По најавите од УХМР за поголеми врнежи на дожд, грмежи, засилен ветар и услови за град во попладневните часови во Скопската котлина, апелираме до граѓаните поради најавеното невреме во попладневните часови да го избегнуваат движење во Градскиот парк, парк шумата Водно и Гази Баба, како и движењето по патеки поккриени со дрвја.

Исто така, апел до возачите да избегнуваат да ги паркираат возилата во близина на дрвја и да ги избегнуваат подвозниците поради опасноста од можна појава на поплавување.

Кризниот штаб за заштита и спасување на Град Скопје ја следи состојбата на терен и е подготвен да интервенира за санација на штетите предизвикани од евентуално невреме“, велат од Град Скопје.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top