| четврток, 6 декември 2018 |

Твитер врие: Томе Киријази, светскиот првак по астрономија, заборавен од државата, која пак субвенционира песна за УЧК на Виган Максути

Твитер врие. Неправдата ги боли сите. Додека државата ги заборава заслужните, ги наградува оние што тоа не го заслужиле.

Томе Киријази од Битола, светскиот првак по Астрономија(Романија), заборавен е од сите, и од државата и од Министерството за образование. Неговите родители собираат шишиња, за да му овозможат колку толку нормален живот и да му отворат патот кон новите животни предизвици и учество на нови натпревари.

И додека државата не се грижи за децата како Томе, на Виган Максути за песната за УЧК  му додели 300.000 денари субвенција.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top