| четврток, 6 декември 2018 |

Немојте да чувате ништо под креветот, освен една работа

Просторот под креветот треба да биде празен и редовно да го чистите.

Еден исклучок од „ништо под креветот“, според Фенг Шуи, е да чувате под кревет нешто што се вика „кутија со богатство“.

Тоа е специфичен фенг шуи алат за испраќање на оредени желби и намери, односно за отворање на нашето несвесно „ја“ со можност нашите желби да се исполнат.

Каква е таа кутија и што има во неа?

Квалитетот на кутијата е важен бидејќи тоа ќе предизвика поголема или помала енергетска вибрација. Цврстиот капак ќе претставува поголема сигурност и постабилна енергија, а отворена кутија ќе има повеќе „отворен“ тип на енергија. И двете се подеднакво совршени, зависи од тоа што сакате да манифестирате.

Материјал на кутијата: Дрвото е заземјување и ја држи енергијата на делување и раст. Фино обрабена, златна (може и имитација), сребрена или украсена со украсни камења, ќе го зголеми чувството на изобилие. Земјена или керамична сугерира на енергија на внимание и нега.

Што да се стви во кутијата?

Пред да ставите некои работи, запрашајте се – што навистина ќе ве направи среќни? Идејата е да пронајдете предмети кои ви побудуваат среќни моменти кои сакаме да ги привлечеме во живот.

Во кутијата ставете предмети кои ќе поттикнат одредена желба да се исполни во вашиот живот: Ако сакате изобилство и пари во кутијата ставете разби банкноти, златен накит, златници, кристали… Избегнувајте да ставите монети. Ако сакате да привлечете љубов, во кутијата ставете природни мириси, црвени свеќи, мирисни креми и етерично масло.

Енергетското влијание на Кутијата со богатство ќе го почувствувате без оглед на кое место под креветот ќе ја поставите, но јадобро место е под папокот. На тој начин, директно суптилно ја „храните“ енергијата со внатрешноста на кутијата, како што мајката го храни фетусот низ папочната врвка.

„Кутијата со богатство“ треба да се прегледа и освежи на секои три месеци.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top