| четврток, 6 декември 2018 |

Шефот може да им нареди на вработените да носат градник

Судот во Германија донесе одлука дека шефовите имаат право да им наредедат на вработените да носат градник на работното место. Тоа не е сè, според истата одлука, тие исто така можат да им ја одредат должината на ноктите на своите вработени и да бараат нивната коса е чиста и уредна.

Мажите смеат да имаат брада, но шефот има право да бара таа да биде уредна, а не да личат на Робинзон Крусо после бродоломот, пишува „Дејли мејл“.

Станува збор за државниот суд во Северна Рајна-Вестфалија, чија одлука ќе важи за сите работни места во најнаселената област во Германија.

– Задолжитеното носење на градник и нокти пократки од половина сантиметар, не се повреда на личните права – заклучи судот во Келн.

Градниците можат да бидат во било која боја, но според судот не смеат да се проѕираат преку облеката.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top