| четврток, 6 декември 2018 |

„Паднаа“ првите затворски казни за ,,Жолтите елеци”

Двајца демонстранти, кои во неделата учествуваа во насилните протести, се првите на кои им е изречена затворска казна.

На казна затвор од шест и осум месеци се осудени едно 19 и едно 22 годишно момче, кои за време на протестите во саботата во гратчето Тур фрлале со камења кон полицијата, како и шишиња со киселина.

Двајцата се гонат кривично поради ,,насилство врз лица кои се на задача доверена од државната власт”.

Пресудите и на двајцата им се изречени на итни рочишта.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top