| четврток, 6 декември 2018 |

Ќе има ли крај на задолжувањето на Владата: Утре ново задолжување

Кај домашните банки и осигурителни компании државата утре ќе се задолжи за нови 21 милион евра, а следниот ден ќе врати речиси двојно помалку 11.5 милиони. До крајот на годината ќе има уште едно задолжување преку записи и обврзници на домашниот пазар.

Со буџетот за следната година јавниот долг ќе се зголеми за нови 600 милиони евра и ќе стигне до 54,2 проценти од БДП.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top