| четврток, 6 декември 2018 |

Италијанскиот новинар до Лука Модриќ: Дали знаеш дека ја освои ,,Златната топка”? (Видео)

Лука Модриќ е вистински лидер во оваа генерација на Хрватска која направи историја со самото тоа што обезбеди пласман во големото финале на Светското првенство, но и покрај неверојатните фудбалски квалитети, капитенот на „коцкестите“ и фудбалер на Реал Мадрид стана интересен за светските медиуми со последното гласање за најдобар играч според ,,Франс фудбал”.

Токму новинарот на Италија, Танкреди Палмери, го пречека Модриќ по завршувањето на натпреварот меѓу Рома и Реал Мадрид на ,,Олимпико” кој заврши со победа од 0:2.

Италијанецот со констатација му се пушти на Хрватот, дека е добитник на престижната награда, по што Модриќ само се насмеа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top