| четврток, 6 декември 2018 |

Генерално

Некој нов Генерал доаѓа да ја превеземе контролата на тврдина на Легија на странците сред пустина. Уште на првата обиколка, тој забележува една мазга врзана за столбот. Го прашува стражарот за што служи таа…
– Господине Генерал, мазгата е за забавување на војниците. Знаете како е, долго време сме без жени, па…
– Во тој случај, средете ѝ го малку местото, направете ѝ покрив и слично – наредил генералот…
По некое време во пустина, ни генералот не можел да издржи, па и тој решил да се опушти малку со мазгата. Го вика стражарот, му наредува да ја држи додека тој да заврши работа. Откако завршил работа, Генералот додека се облекувал, олеснет и задоволен со себе, го прашува стражарот:
– Па јуначе, дали и обичните војници го прават тоа вака како генералите? …
– Па не баш господине Генерал. Војниците обично ја јаваат мазгата до јавната куќа во селото!

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top