| четврток, 6 декември 2018 |

Уште еден коњ колабираше на улица во Скопје

Ова е денешна фотографија од колабиран коњ, направена на Бит Пазар. Коњот го користат Роми кои собираат секундарна суровина и друг отпад.

Фотографијата е објавена на ФБ страница посветена за домашни животни и миленичиња и не е прва, за жал.

Бројни фотографии се објавуваат со колабирани, изнемоштени и физички казнувани коњи од нивните сопственици, кои се користат до смрт за разни тешки работи, но никој досега не застана на пат на ова состојба и измачување на животни.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top