| четврток, 6 декември 2018 |

Среќни и дебели: Победете ја депресијата со овој начин на исхрана

Тешко е да ѝ се одолее на брзата храна која честопати мами со изгледот, мирисот и вкусот. Но освен што дебелее, брзата храна има уште една голема мана. Тоа се трансмастите, главните виновници за проблемите со холестеролот, срцето, но и со депресијата.

Индустриските трансмасни киселини уште одамна ги бие лош глас, бидејќи вешто се кријат во многу производи, како што се разни мачканици, сосови, грицки, пекарски производи, па и сладоледи.

Научниците докажале дека нездравата храна може да пружи моментално задоволство и утеха, но остава само негативни последици на подолгорочен план.

Тајната е во тоа што луѓето кои одбираат слатки наместо свежо овошје и зеленчук, не го обезбедуваат организмот со витални антиоксиданси кои штитат од депресија. Овие производи се главно гориво за мозокот и организмот, а најважни се протеините.

Јаткастите плодови, пилешкото и јајцата допринесуваат за консумација на триптофан, кој се претвора во серотонин, хормон што е заслужен за добро расположение. Потполно истата работа, претворањето на триптофин во серотонин, ја врши и витаминот Б6, но и помага за подобра функција на мозокот и нервниот систем. Може да се најде во бананите, пиперките, карфиолот, зелката и брокулите.

За насмевката допринесува и редовната консумација на есенцијални витамини и минерали. Еден од нив е магнезиум, а тој се крие во бадемите, семките од сончоглед и спанаќот.

Магнезиумот е одличен сојузник за борбата против проблемите со спиењето, што е исто така корисно за луѓето кои се борат со депресија. Омега-3 масните киселини најчесто се поврзуваат со борбата против депресијата. Скушата, лососот и гириците се главниот извор на добри масти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top