| четврток, 6 декември 2018 |

Истакнатиот виолинист Шкелзен Доли се сретна со министерот за култура

Министерот за култура, Асаф Адеми вчера во својот кабинет се сретна со албанскиот виолинист со светска слава Шкелзен Доли, член на Виенската филхармонија. Истакнатиот уметник  ќе биде дел од централниот настан на прославата на Денот на албанската азбука и 110 годишнината од Битолскиот конгрес.

Шкелзен Доли, од 19 часот на 22 ноември, со Македонската филхармонија ќе настапи под дирентство на Михаел Мацијашчик од Полска.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top