| четврток, 6 декември 2018 |

БЕГ: Парно нема поради дефект во внатрешната инсталација на „Стив Наумов“

Студентскиот дом „Стив Наумов“ во моментов нема централно греење поради дефект во внатрешната инсталација, чие одржување согласно важечката регулатива е обврска на управата на домот, информира Балкан енерџи груп (БЕГ).

– Сѐ додека управата не го среди овој проблем во внатрешната инсталација БЕГ не е во можност да испорача топлинска енергија. Со оглед на фактот дека се работи за Студентски дом каде се сместени голем број студенти, БЕГ како општествено одговорна компанија е секогаш подготвена со своите стручни екипи да даде поддршка на управата на домот за надминување на овој проблем, соопшти БЕГ.

Од БЕГ посочуваат дека пред почетокот на грејната сезона нивни екипи навреме извршиле проверка на топлинската станица на Студенскиот дом „Стив Наумов“, при што било констатирано дека е технички исправна за преземање на топлинска енергија од централниот систем за греење.

– Студентскиот дом „Стив Наумов“ е во групата објекти кои не ја подготвија внатрешната инсталација согласно обврските за почеток на грејната сезона, за што навреме ја информиравме јавноста, нагласуваат од БЕГ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top