| четврток, 6 декември 2018 |

Џеј приватно: Од каде дојде човекот што спојува и раздвојува

Џеј Рамадановски пораснал во срцето на Белград, каде што дипломирал во основно училиште, го восхитенил својот учител, пеел на претстави, шибицарел, крадел, а по престој во поправен дом започнал музичка кариера која трае и денес.

Комшиите го опишуват како вечен боем и забавен лик, а исто така откриле дека некое време работел во блиската фабрика.

Џеј е типичен лик од мангупскиот Дорќол, го знам од мали нозе. Тоа старо друштво се собраше во кафетерија која одамна е затворена. Секој го знаеше, тој секогаш се доаѓаче и свиреше на тарабука. Џеј никогаш не бил стипса, кога имал сакал да им даде и н другите, знаеше да ги почитува пријателите, да сподели со секого. Џеј на Дорќол бил во основно училиште, а некое време го напуштил и бил однесен во поправен дом. Кога излегол, веднаш го вработиле во фабрика. Работел, и се откажал после само седум дена. Џеј за таа одлука вака ни зборувеше: Јас сум брате Циган, малку нели пепљаст, а кога ќе излезам од фабрика сум тотално црн и не се препознавам сам себе” им ја објаснил Џеј на соседите причината за отказ во фабриката.

“Џеј одеше во нашето основно училиште, а класна му беше Даница Пекиќ. Таа го собра од улица откако го најде како плаче. И Џеј тврдеше јавно дека учитечката Даница му била како мајка, и да не била таа да го повлече од улица никогаш не би бил тоа што е. Даниц и јас го купивме книги, облека и потоа таа се погрижи за него. Џеј некогаш доаѓаче и на училишните прослави, и за Даница говореше низ солзи. Многу ја сакаше “, вели директорот на училиштето” Браќа Барух” Драгомир Ивановиќ Драгомир.

“Џеј е секогаш весел, галантен и полн со љубов. Тој сака да седне со пријатели, да пијат кафе, а и ракија. Никој тука на тоа нема да се каже лош збор, сите го сакаат”, рече човекот што работи во блиската пицерија.

Џеј приватно е, до запирка, е ист со ликовите од неговите песни. Практично, тој се опејува себе и затоа изгледа уверливо, и песните му имаат живот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top