| четврток, 6 декември 2018 |

„Џевахир холдинг“ влезе во МЗТ

Компанијата „Џевахир Холдинг“ е нов спонзор на македонскиот кошаркарски вицешампион МЗТ Скопје Аеродром. На денешната прес-конференција беше соопштено дека двете се обврзаа на едногодишен договор со можност за негово продолжување.

Задоволство од потпишаниот договор искажа градоначалникот на Аеродром, Златко Марин.

– Со задоволство соопштуваме дека „Џевахир Холдинг“ е нов спонзор на МЗТ Скопје Аеродром. Благодарност до компанијата за општествената одговорност во развојот на спортот воопшто и во развојот на кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром, изјави Марин.

Сопственикот на турската компанија која гради во Македонија истакна дека со задоволство се нафатил да даде поддршка на клубот.

– Се надевам дека ова соработка ќе продолжи понатака со голем раст на поддршката од наша страна. Очекуваме МЗТ, не само на домашна сцена, туку и во меѓународни рамки да има успеси, рече Џевахир.

Директорот на МЗТ, Тони Грнчаров рече дека со спонзорството од „Џевахир Холдинг“, тимот добива нови стабилни средства кои се потребни за непречено функционирање. Детали за договорот не беа објавени.

– Очекувам успешна соработка и на крај сите заедно да се радуваме на успешни резултати, нагласи Грнчаров.

Тој на сопственикот на компанијата му подари дрес од МЗТ Скопје Аеродром.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top