| четврток, 6 декември 2018 |

Познат американски кошаркар убиен по престрелка со полицијата

Американските медиуми пренесоа дека полицијата во Лос Анџелес имала престрелка со вооружено лице, а на крајот инцидентот завршил кобно за човекот за кој се покажало дека е познат кошаркар.

Се работи за Тајлер Ханикат, 28-годишниот кошаркар на рускиот клуб Химки, кој бил во својата семејна куќа, но со своето однесување ја исплашил својата мајка, која побарала полициска интервенција.

Откако полицијата пристигнала, Ханикат без никаква провокација истрелал неколку куршуми, на што му било возвратено, а подоцна специјална полициска единица влегла во куќата, при што кошаркарот е пронајден мртов иако не е прецизирано за официјалната причина за смртта.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top