| четврток, 6 декември 2018 |

Полицијата влезе во слаткарници и кафулиња – акција против мафијата ширум Европа

Околу 90 членови на италијанската мафија Ндрангета беа уапсени за време на голема меѓународна операција во неколку европски држави и Латинска Америка.

100 полицајци претресувале слаткарници и кафулиња, како и ресторани.

– Очигледно дека мафијата не е победена со оваа операција. Ндрангета е навистина моќна и многу богата – изјави јавен обвинител Федерико Кафеиро де Рахо.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top