| четврток, 6 декември 2018 |

Женска табела: Колку килограми треба да имате според вашата висина, тежина и градба

Идеачна е онаа тежина која што е оптимална за вашето добро здравје. Ако си се допаѓате себеси со таа тежина и добро се чувствувате – тоа е одлично.

Трендот за слабеење веќе се става под знак прашалник, па луѓето се сомневаат во неговата исправност – која е нивната нормална тежина и дали со таа тежина се задоволни.

Постојат различни табели за односот на висината со тежината. Оваа табела се разликува од онлајн-калкулаторите кои ја пресметауваат идеалната тежина: таа е наменета за лекарите специјалисти, за да можат точно да го пресметаат односот на висината и тежината кај здрав човек.

Погледнете ја табелата:

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top