| четврток, 6 декември 2018 |

Возачи во Романија краделе бензин од возилата на Брзата помош

Вкупно 16 возачи на Брзата помош во Романија се под истрага бидејќи се осомничени за крадење на бензин од возилата, што можело да доведе до смрт на осум пациенти.

Обвинителот, Маријан Сорин Лија рече дека возачите од градот Корабија, на југот на земјата, биле осомничени за кражба на бензин од 2013 до 2015 година.

Тие како што соопштија властите за време на итните случаи возеле побавно со возилата со цел да потрошат што е можно помалку бензин. Исто така, тие се под истрага за проневера и лажно сведочење.

Романскиот обвинител изјави дека можеби постои можност нивните дејства да имаат врска со осум смртни случаи додека полека возеле до болниците.

Возачите се суспендирани додека истрагата е во тек.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top