| четврток, 6 декември 2018 |

Шест месеци се чуваат телата на загинатите мигранти во Бутел – се распаѓаат зошто нема кој да плати

И по шест месеци, телата на загинатите мигранти се уште не се погребани. Мигрантите загнаа во сообраќајна несреќа во јуни, а нивните тела се уште не наоѓаат во АД Бутел, пренесе „1Тв“.

Мерсиха Смаиловиќ од здружението Легис која алармираше за случајот, во телефонски разговор за „1Тв“ вели дека нивната голгота продолжува. Вели дека Народниот правобранител испратил наредба до АД Бутел веднаш да ги погребаат телата, а од акционерското друштво се јавиле во Легис да прашаат кој ќе го плати погребот.

Телата кои се чуваат повеќе од шест месеци во коморите на Бутел, веќе се во фаза на распаѓање.

Семејствата од Бангладеш и Шри Ланка не се во можност да ги земат во своите земји телата на починатите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top