| четврток, 6 декември 2018 |

Брнабиќ: Се надеваме дека Србија нема да мора да употреби војска против Косово

Српската премиерка Ана Брнабиќ, во врска со најавите за формирање косовска армија, денеска изјави дека се надева дека Србија нема да мора да ја употреби својата војска, но дека во моментов тоа е една од опциите што се на маса, затоа што, како што рече, не може да се гледа ново етничко чистење на Србите.

„Се надевам дека никогаш нема да мораме да ја употребиме својата армија, но во моментов тоа е една од опциите кои се на маса, зашто не можеме да гледаме ново етничко чистење и нови „Олуи“, иако Еди Рама повикува на нив“, рече Брнабиќ денеска во владата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top