| четврток, 6 декември 2018 |

Со осум години Ѓорѓи руши рекорди: Ми требаат 2 секунди да ја решам Рубиковата коцка!

Тој има само 8 години, освоени три златни и еден сребрен медал, а има срушено дури 20 рекорди – Ѓорѓи Чешмеџиевски, македонскиот рекордер во решавање Рубикови коцки, за Hastag.mk ги откри тајните на ова навистина интересно хоби, објави hashtag.mk.

-Ми требаат 12 секунди за 3х3 коцка, за скјуб 2.89 секунди, за 2х2 е 2.2 секунди, за 4х4 ми е 53 секунди, а за пирамида 4.25 секунди. Во скјуб сум рекордер во Македонија…јеееее…., вели меѓу другото Ѓорѓи во разговорот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top