| четврток, 6 декември 2018 |

Лука Модриќ ја освои „Златната топка“

Италијанскиот новинар Танкреди Палмери вечерва на својот „Твитер“ профил го објави пласманот по освоени поени за „Златната топка“, уште пред официјално да бидат прогласени победниците. Она што претходно беше само протечена информација, веќе е потврдено – годинешен победник е хрватската ѕвезда Лука Модриќ, кој ја освои највредната индивидуална фудбалска награда со 753 поени.

Кристијано Роналдо, петкратниот добитник на наградата е втор со 476, а третото место е за светскиот првак Антоан Гризман, кој освои 414 поени. Во топ 10 се Килијан Мбапе, Лионел Меси, Мохамед Салах, Рафаел Варан, Еден Азар, Кевин де Бруин и Хари Кејн. Со ова се става крај на доминацијата на Роналдо и Меси, кои беа на врвот во последните десет години.

Чувал кози по хрватскиот крш, а сега ја води репрезентацијата до врвот – нестварна приказна за асот на „огнените“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top