| четврток, 6 декември 2018 |

Познати пилотите на тимовите во Формула 1 за следната сезона

На официјалниот Твитер на Формула 1 објавени се возачите на тимовите за сезоната 2019.

За титулата светски шампион во Ф1 ќе се борат 20 пилоти, а во конкуренција на конструктори 10 тима:

Мерцедес: Луис Хамилтон и Валтери Ботас;
Ферари: Шарл Леклерк и Себастијан Фетел;
Ред Бул: Пјер Гасли и Макс Верстапен;
Рено: Нико Хулкенберг и Даниел Рикиардо;
Хаас: Роман Грожан и Кевин Магнусен;
Мекларен: Карлос Саинс и Лендо Норис;
Расинг Поинт: Серхио Перез и Ленс Строл;
Заубер: Кими Раиконен и ​​Антонио Џовинаци;
Торо Росо: Даниел Квајт и Александар Албон;
Вилијамс: Роберт Кубица и Џорџ Расел.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top