| четврток, 6 декември 2018 |

Утринава Ректорат, Карпош и Центар се гушат во ПМ10

Трети декември, 5 часот. Мерната станица кај Ректорат покажува и повеќе од 5 пати над дозволеното присуство на отровните ПМ10 честички. Не е подобра ниту ситуацијата во Карпош, каде точно 5 пати повеќе канцерогени честички се регистрирани утрово, кога нема сообраќајна фрекфенција. Трето-рангирана, во 5 часот е Центар, измерени се 4 пати над дозволеното од страшните ПМ10.
Властите тврдат дека домаќинствата се најголемите загадувачи, а кога еко- активистите го вклучуваат алармот, одговорот е нервоза и навреди кон овие луѓе наместо итна мерка.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top