| четврток, 6 декември 2018 |

Веднаш пристигнала пожарна и брза помош: Авион слетал на заворена писта во Дубровник меѓу камиони (фото)

Авион што летал на редовната линија Ријека – Сплит – Дубровник, денеска слетал на затворен дел на пистата меѓу камиони и градежна механизација. Станува збор за авион на „VanAir Europe“ во кој имало седуммина патници и три члена на екипажот. Веднаш на пистата излегле противпожарни возила, како и возила на итна помош.

Авионот меѓу камионите стоел десетина минути, а потоа во придружба на противпожарните возила бил отпратен од пистата, каде се симнале патниците.

Еден од патниците го фотографирал слетувањето, а тие не знаеле што се случува ниту зашто пилотот слетал на затворена писта на која се изведувале градежни работи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top