| четврток, 6 декември 2018 |

На кое место на најзагадени градови на светската листа е Скопје?

Скопје денеска на веб страницата на air visual е 20 најзагаден град во светот.

Пред Скопје, на листата се Сараево од балканските градови на 11 место и Приштина на 18 место.

Бугарската престолнина е на 33 место.

Загреб е 39 на листата, а прв е Лахоре во Пакистан.

Вечерва во Македонија, освен Скопје, загадени се Битола, Тетово и Гостивар, а Куманово е со помал број на ПМ честички или под 50 на 100 микрограми. Под 50 ПМ иам вечерва во Струмица, Кавадарци, Кочани, Кичево.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top