| четврток, 6 декември 2018 |

Ноќна трка низ улиците на Скопје

По повод празникот 13 Ноември, Денот на ослободување на Град Скопје, Атлетската федерација на Македонија во соработка со Град Скопје и градоначалникот Петре Шилегов ќе организираат атлетска ноќна улична трка во централното градско подрачје на 11 ноември, в недела, со старт и цел на плоштадот Македонија во близина на Триумфална капија.

Патеката е кружна во должина од 1.200 метри и поминува преку плоштадот Македонија, сутерен на градскиот трговски центар, покрај Градска болница и Собранието, преку „Рекорд“ и старо „Мекдоналдс“ и повторно до плоштад Македонија.

Се очекува учество на 10-тина средни училишта од Скопскиот Регион, кои ќе се натпреваруваат во машка и во женска категорија на патеката во должина од 1.200 м или 1 круг, додека во главната трка на 6 километри се очекува учество на повеќе од 200 натпреварувачи во машка и во женска конкуренција, кои патеката од 1.200 м ќе ја свртат 5 пати.

Стартот на програмата е закажан за 15 часо , додека училишните трки почнуваат во 15:10 за момчиња и 15:20 за девојчиња, главата трка на 6 километри ќе стартува во 15:30 часот.

Предвидени се парични награди за најуспешните 6-мина во главната трка, додека во училишните трки за најбрзите 5-мина се предвидени стокови награди.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top