| четврток, 6 декември 2018 |

Врховен суд на Атина: Во Македонија нема услови за фер судење на Грујевски и Бошковски

Горан Грујевски и Никола Бошковски нема да бидат екстрадирани во Македонија за да им се суди за нелегално прислушување. Врховниот суд во Атина одлучил дека двјацата не треба да бидат испорачани во земјава бидејќи нема услови тука да им се овозможи фер судење.

Претходно судот во Солун одлучи спротивно од Врховниот суд во Атина. Тамошниот суд пресече дека тие треба да биде екстрадирани во Македонија, постапка која траеше со месеци поради немањето официјален превод на македонски.

Сепак според грчките закони, последниот збор за екстрадиција на Грујевски и Бошковски ја има грчкиот министер за правда кој со негова лична одлука може да реши дали двајцата ќе бидат екстрадирани од Грција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top