| четврток, 6 декември 2018 |

Македонките раѓале Ајѓешули и Онури

Александар, Александра, Јован, Јована, Миахил, Маихаела, Максим се меѓу најчестите имиња на новородените деца во 2017 година.

Според Управата за водење матични книги, чести се и имиња Филип, Филипа, Калин и Калина.

Инспирирани од турските серии, популарни биле и Севги, Онур, Елф, Полат, Ајшеѓул.

Статистичките податоци покажуваат дека во третиот квартал годинава во Македонија се родени 5.866 деца. Лани бројот бил околу 33.000.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

Top